Світова економіка перейшла від відновлення до розширення у 2021 році на тлі турбулентності, що триває, викликаної пандемією COVID-19.

Про це пише IHS Markit. Нерівномірне економічне зростання призвело до дисбалансу попиту та пропозиції, що зумовило серйозні збої в ланцюжку поставок та зростання інфляції.

У 2022 році підприємства мають пройти кілька переходів у світовій економіці, відзначають аналітики IHS Markit. До них відносяться перехід від пандемії до ендемії COVID-19, перехід від стимулів податково-бюджетної політики до стримування, підвищення відсоткових ставок та посилення умов кредитування, а також різкий перехід від вуглеводнів до відновлюваних джерел енергії.

На тлі цих перехідних процесів глобальне економічне зростання, ймовірно, сповільниться у 2022 році, оскільки деякі великі економіки наближаються до повної зайнятості або досягають її. Геополітичні конфлікти, як і раніше, становитимуть небезпеку для перспектив. Отже, якими будуть виклики та наслідки переходів у 2022 році – нижчими у наших матеріалах.

Нові хвилі COVID та нова економічна реальність

Нові хвилі COVID не завадять економічному одужанню під час переходу від пандемії до ендемії.

Відновлення COVID восени 2021 року спочатку було зосереджено в країнах із рівнем вакцинації нижче за середній. Наступне поширення нових випадків захворювання та поява варіанта Омікрон сигналізують про перехід від пандемії до ендемії.

Оскільки COVID-19 продовжує розповсюджуватися по всьому світу, новий варіант обумовить у відповідь урядові заходи, які знову будуть в першу чергу зосереджені на запобіганні стресу в системі охорони здоров’я і заохочення вакцинації. У той час як загальні блокування вдасться уникнути, діяльність з надання послуг залишатиметься обмеженою доти, доки не з’являться ефективні та доступні ліки, які зроблять подальші обмеження непотрібними

У 2022 році економіка не піде під укіс, але темпи зростання сповільняться, зазначають аналітики IHS Markit.

Проблеми, пов’язані з ланцюжком поставок, зарплати, інфляція

Проблеми, пов’язані з ланцюжком поставок, як і раніше, заважатимуть роботі ключових галузей, але тиск на ціни у бік підвищення знизиться. Зростання заробітної плати буде значним, але тимчасовим, при цьому інфляція поступово знижуватиметься, починаючи з другої половини року.

Отже, збої в доставці, нестабільність поставок та зростання цін на енергоносії, як і раніше, чинитимуть підвищувальний тиск на ціни у першій половині 2022 року. Вузькі місця у логістиці будуть усунуті лише наприкінці року, оскільки попит на товари знизиться, а рух транспорту нормалізується, а видобуток нафти збільшиться у країнах ОПЕК+ та США, а також у видобуванні природного газу у РФ знижують тиск із боку цін на енергоносії.

Дефіцит електроенергії, який перешкоджав промисловому виробництву в материковому Китаї минулої осені, має бути вирішений у 2022 році, але виробничі обмеження в енергоємних галузях залишаться чинними, оскільки економіка встає на шлях вуглецевої нейтральності.

Заробітна плата тимчасово реагуватиме на тиск на ринку праці в США та Європі з незначним впливом на інфляцію. Таким чином, до кінця 2022 року темпи інфляції у річному обчисленні сповільняться.

Зміни монетарної політики

Центральні банки продовжать жорсткість монетарної політики різними темпами, з погіршенням ринкових умов більш ризикованих класів активів, уникаючи серйозних ринкових заворушень.

Протягом 2021 Федеральна резервна система скоротила обсяг покупок активів з ЄЦБ, раніше трохи знизивши свої надзвичайні грошово-кредитні заходи. Деякі країни або вже суттєво підвищили ставки (наприклад, Бразилія), або дуже близькі до цього (наприклад, Великобританія), і загалом політичний напрямок рухається до фази глобального посилення ставок.

Висока інфляція, прогрес у відновленні економіки та подальший прогрес у боротьбі з пандемією COVID-19 – навіть якщо він виявиться нерівномірним – спонукають центральні банки перейти до жорсткості монетарної політики у 2022 році.

Згортання кількісного пом’якшення

Припинення екстреної підтримки у зв’язку з пандемією означає посилення податково-бюджетної політики у всьому світі.

Посилення податково-бюджетної політики відбувається у міру того, як центральні банки скорочують купівлі чистих активів. Країни з розвиненою економікою, як і раніше, мають великий дефіцит, але в міру його скорочення державний сектор часто стає стримуючим фактором для економічного зростання. У США, наприклад, державні витрати як частка ВВП значно скоротяться у 2022 році після двох років значного зростання через заходи екстреної підтримки, пов’язані з пандемією. У Європі фінансова підтримка поступово скорочується.

За оцінками HIS Markit, сукупний бюджетний дефіцит єврозони скоротиться приблизно на 300 мільярдів євро 2022 року. Навіть у цьому випадку дефіцит єврозони, як і раніше, значно перевищуватиме 3% ВВП наступного року і все ще набагато вищий у багатьох країнах-членах з державним бюджетом.

Ставлення боргу ВВП значно перевищує 100%. Відповідно фінансова консолідація залишиться проблемою для багатьох європейських країн і після 2022 року.

Темпи глобального розширення сповільняться, а регіональні відмінності збережуться

У міру наближення економіки до потенціалу темпи зростання у світі сповільнюватимуться. Однак, як тільки перебої з боку пропозиції зменшаться — що відбуватиметься нерівномірно по регіонах — та виключити негативні сюрпризи від нових варіантів COVID-19, зростання тимчасово прискориться, і найбільше виграють країни чи регіони, найбільш чутливі до промислового виробництва та торгівлі.

Поперечний вітер від різних факторів, включаючи еволюцію перебоїв у постачанні та тенденції COVID-19, проте ускладнить моделі зростання в деяких регіонах.

Зростання у США

У 2022 році зростання в США сповільниться до темпів, що все ще перевищують тренд, попри різке зниження податково-бюджетних стимулів, внаслідок чого ринки праці будуть жорсткішими, а процентні ставки зростатимуть.

Темпи зростання сповільняться від темпів, що значно перевищують тренд, до темпів, що незначно перевищують тренд, внаслідок ослаблення ефекту попереднього стимулу, відмови від грошового стимулювання, задоволення відкладеного попиту та переходу від пандемії до ендемії. Структура зростання зміститься від кінцевих продажів до відновлення запасів та від закупівель товарів до закупівель послуг. Базова інфляція знизиться до 2% у міру ослаблення цінового тиску шляхом поступового зникнення збоїв у ланцюжку постачання. Однак початкове коригування заробітної плати у бік підвищення в деяких областях поступиться місцем фундаментальному й постійному тиску на зарплату і ціни, оскільки ринки праці в цілому продовжують звужуватися, обмежуючи зниження інфляції.

Федеральна резервна система завершить скорочення покупок активів навесні та незабаром почне підвищувати свою облікову ставку. Закон президента Байдена «Повернення на краще», ймовірно, буде прийнято, але він вплине лише на короткострокові економічні перспективи. Штам коронавірусу Omicron становить небезпеку майбутнього зростання.

Материковий Китай запобіжить краху ринку житла і фінансову кризу, але його зростання буде нижчим від потенційного.

Уряд КНР зможе запобігти краху ринку житла, відрегулювавши свою політику посилення щодо ринку нерухомості для стабілізації попиту на житло. Обмеження ліквідності китайських забудовників навряд чи обумовить фінансову кризу через орієнтоване на внутрішній ринок фінансове посередництво материкового Китаю, контроль над капіталом і державний контроль над банківським сектором. Однак, економіка зростатиме нижче своїх передпандемічних 6% потенційних темпів зростання через тверду позицію уряду щодо політики нульового COVID, продовження політики скорочення частки позикових коштів у секторі нерухомості та все більш нав’язливого втручання у приватний сектор.

Поширення боргової кризи на ринках, що розвиваються, залишається малоймовірним

Витрати по позиках на ринках, що розвиваються, зростуть, але з історично низьких рівнів. За небагатьма винятками, це не засмутить ринки. Багато країн розширили свої характеристики боргу та покрили короткострокові потреби у погашенні за допомогою програм управління пасивами, знизивши ризик дефолту, пов’язаного з ліквідністю, використовуючи сприятливі ринкові умови для підтримки своїх резервів та скориставшись нещодавнім виділенням МВФ додаткових спеціальних прав запозичення (SDR). Країни з ринковою економікою, що формується, орієнтовані на сировинні товари та енергоресурси, отримають збільшення експортних і податкових надходжень з урахуванням вищих світових цін на природні ресурси. Хоча деякі країни постійно стикаються з підвищеними ризиками стійкості боргу, особливо Туреччина, Туніс, Аргентина, Ліван, Ефіопія та Замбія,

Вплив проблеми зміни клімату

Імпульс, що стоїть за випуском ESG, зростатиме, але політична підтримка, спрямована на прискорення енергетичного переходу, буде неоднозначною.

З огляду на посилення політичної та суспільної уваги до проблеми зміни клімату, аналітики очікують, що все більше інвестиційних менеджерів будуть створювати інвестиційні фонди, орієнтовані на ESG, та приділяти більше уваги екологічному характеру своїх холдингів. Більший наголос на розкритті інформації ESG, як з боку інвестиційних організацій, так і з боку емітентів, посилить існуючий імпульс на суверенному та наднаціональному рівнях.

Ще одним позитивним індикатором стало очевидне недавнє збільшення Greenium – економії витрат від використання формату зелених облігацій — що спонукає більшу кількість позичальників погоджуватися на попередні та поточні витрати на створення та підтримку структури ESG. Ми очікуємо певного руху в політиці, однак реалізація зіткнеться з перешкодами, тому зміни в політиці не вплинуть на економіку у 2022 році.

Геополітична напруженість продовжуватиме наростати

Оскільки геополітична напруженість продовжує наростати, це збільшує ризик того, що ця невизначеність може створити епізоди нестабільності на регіональних фінансових ринках та у валютах.

Ризик більш серйозної конфронтації чи кризи, що тимчасово порушить судноплавство та комерційну авіацію, також збільшився, як і ризик економічних заходів реагування. Ця напруженість призведе до збільшення військових витрат між провідними державами обох регіонах.

Share:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *


Срок проверки reCAPTCHA истек. Перезагрузите страницу.